Demi Demi Pigment Technology Co., Ltd.
  • Acasă
  • Despre noi
  • Produse
    • Oxid de fier galben
    • Oxid de fier negru
    • Oxid de fier maro
    • Portocaliu de oxid de fier
    • Verde de oxid de fier
    • Albastru de oxid de fier
  • Ştiri
    • Știri ale companiei
    • Știri din industrie
    • Informații expoziționale
  • Aplicație
  • Contactaţi-ne
Apel:

86-572-8035379

Demi Demi Pigment Technology Co., Ltd.
Demi Demi Pigment Technology Co., Ltd.
  • Français
  • Latine
  • 日本語
  • 한국어
  • Tiếng Việt
  • ไทย
  • বাংলা
  • Hrvatski
  • čeština
  • dansk
  • Nederlands
  • Pilipino
  • Deutsch
  • Suomalainen
  • Magyar
  • Indonesia
  • Gaeilge
  • italiano
  • Bahasa Melayu
  • norsk
  • فارسی
  • Polskie
  • Português
  • Română
  • Slovák
  • svenska
  • Türk
Demi Demi Pigment Technology Co., Ltd.
Demi Demi Pigment Technology Co., Ltd.

Meniu web

  • Acasă
  • Despre noi
  • Produse
    • Oxid de fier galben
    • Oxid de fier negru
    • Oxid de fier maro
    • Portocaliu de oxid de fier
    • Verde de oxid de fier
    • Albastru de oxid de fier
  • Ştiri
    • Știri ale companiei
    • Știri din industrie
    • Informații expoziționale
  • Aplicație
  • Contactaţi-ne

Căutare de produse

Limbă

  • Français
  • Latine
  • 日本語
  • 한국어
  • Tiếng Việt
  • ไทย
  • বাংলা
  • Hrvatski
  • čeština
  • dansk
  • Nederlands
  • Pilipino
  • Deutsch
  • Suomalainen
  • Magyar
  • Indonesia
  • Gaeilge
  • italiano
  • Bahasa Melayu
  • norsk
  • فارسی
  • Polskie
  • Português
  • Română
  • Slovák
  • svenska
  • Türk

Cota

Meniu de ieșire

Acasă / Ştiri / Știri din industrie / Pigment Yellow 42: Criteriile cheie de selecție pentru cumpărătorii industriale explicate

Știri și informații

  • Știri ale companiei (2)
  • Știri din industrie (117)
  • Informații expoziționale (2)
  • Oxid de fier roșu
  • Galben Oxid de Fier
  • Oxid de fier negru
  • Oxid de fier maro
  • Oxid de fier portocaliu
  • Oxid de fier verde
  • Oxid de fier albastru

Rețea socială

Pigment Yellow 42: Criteriile cheie de selecție pentru cumpărătorii industriale explicate

Nov,06,2026
Pigmentul Galben 42 este C.I. 77492, CAS 51274-00-1: un oxid de fier hidratat sintetic, goethit alfa-FeOOH, specificat de obicei la un conținut minim de FeOOH de 86 la sută și un prag de deshidratare aproape de 180 °C. Această ultimă cifră rezolvă mai multe dispute de achiziție decât prețul, deoarece un galben care se comportă perfect la testul de uscare la 105 °C al unui furnizor poate citi vizibil mai roșu la cuptor. Cumpărătorii care selectează PY 42 numai pe nuanță descoperă, în general, diferența pe linia de producție, mai degrabă decât în ​​etapa de cotație.
86% FeOOH minim într-o specificație tipică
±5% Toleranța rezistenței de nuanță față de standard
1,0% Umiditate maximă la 105 °C
180 °C Debutul deshidratării rețelei de goethit

Ce este de fapt Pigment Yellow 42

Pigment Yellow 42 este denumirea indicelui de culoare pentru oxidul sintetic de fier galben, un oxid feric hidratat cu structură cristalină de goethit și numărul CAS 51274-00-1. Autoritățile de reglementare a produselor cosmetice listează aceeași substanță ca CI 77492, iar în Uniunea Europeană chimia identică este autorizată ca și culoarea alimentară E172.

Pigment Yellow 42 (C.I. 77492) este un pigment sintetic de goethit, alfa-FeOOH, care oferă un galben rezistent la lumină, rezistent la alcali, fără chimia metalelor grele a galbenului de crom sau cadmiu.

Familia de oxid de fier este indexată mai degrabă după culoare decât după chimie: CI 77491 pentru roșu, CI 77492 pentru galben și CI 77499 pentru negru. Deoarece toți trei au aceeași bază de oxid, se amestecă fără defecțiunile de compatibilitate care apar atunci când pigmenții organici și anorganici se întâlnesc într-un singur lot. Acesta este motivul pentru care majoritatea produselor de construcție din teracotă, cafeniu și maro sunt construite din două sau trei clase de oxid de fier, mai degrabă decât dintr-o singură culoare pre-potrivită.

În cadrul acelei familii, PY 42 este singurul galben adevărat și singurul membru care se deshidratează. Ocru natural galben conține același mineral cu un conținut mai mare de argilă și silice, motiv pentru care volumele industriale sunt furnizate aproape în întregime ca pigment sintetic cu o distribuție controlată a dimensiunii particulelor.

Iron Oxide Yellow Pigment PY 42 Grades 313, 920 and E172 Pigment galben de oxid de fier PY 42 Clasele 313, 920 și E172 Pigment sintetic Galben 42 pentru beton, acoperiri și ceramică, cu clasele 313, 920 și E172 și dimensiunea particulelor controlată. Vizualizare produs →

Șapte numere care aparțin specificației de achiziție

O specificație operabilă Pigment Yellow 42 se potrivește pe o singură pagină: conținut de fier, rezistență la nuanță, umiditate, reziduuri de sită, săruri solubile în apă, pH și absorbție de ulei. Tot ce este dincolo de această listă este o conversație despre culoare, iar culoarea este parametrul care variază cel mai puțin între loturile produse în mod competent.

Parametri tipici de achiziție pentru Pigment Yellow 42, referiți la specificația ISO 1248 și la seria de teste ISO 787.
Parametru Fereastra de achiziție tipică Referință de testare
Conținut de fier ca FeOOH 86 la sută minim ISO 1248
Forța de nuanță 95 până la 105 la sută din standardul reținut ISO 787-24
Umiditate 1,0 procente maxim la 105 °C ISO 787-2
Rezidu pe sita de 45 microni 0,10 la sută maxim ISO 787-7
Săruri solubile în apă 0,5 la sută maxim ISO 787-3
pH-ul extractului apos 4 până la 7 ISO 787-9
Absorbția uleiului 25 până la 35 de grame la 100 de grame ISO 787-5

Puterea nuanței este locul în care are loc de fapt negocierea. Doi furnizori pot cota Pigment Yellow 42 și pot livra în continuare pulberi care diferă cu 10 la sută în puterea de colorare, ceea ce vă modifică raportul de dezamăgire și costul pe unitate colorată. Cumpărătorii care utilizează o formulă fixă ar trebui să cumpere în raport cu un standard păstrat și să trateze etichetele de calitate chinezească, cum ar fi oxid de fier galben 313 ca o bandă de rezistență mai degrabă decât o specificație completă.

Solicitați standardul reținut cu cotația. O cifră a puterii de nuanță fără o probă de referință este un număr fără semnificație.

Stabilitate la căldură: de ce 180 °C este plafonul practic

Pigment Yellow 42 își menține nuanța la aproximativ 160 până la 180 °C. Peste 200 °C, rețeaua de goethit își pierde apa de cristalizare și se transformă în hematită roșie, așa că un proces cu vârfuri mai mari nu ar trebui specificat doar pe PY 42.

Schimbarea indicativă a culorii Pigment Yellow 42 după 30 de minute de expunere la căldură (Delta E*ab)
120 °C
0.3
140 °C
0.5
160 °C
1.0
180 °C
2.2
200 °C
5.0
220 °C
9.5
Cifrele sunt indicative ale comportamentului de deshidratare a goethitului și ar trebui confirmate în raport cu propria temperatură maximă a procesului înainte de semnarea unei specificații.

Conversia este mai degrabă treptată decât o schimbare treptată. O formulare procesată la 190 °C poate arăta acceptabilă într-o singură probă și apoi se deplasează pe o săptămână de producție pe măsură ce încărcarea cuptorului se modifică. Acolo unde umbra trebuie să se mențină pe o perioadă lungă de timp, cumpărătorii fie mută componenta galbenă într-un grad stabil la căldură, fie acceptă deplasarea roșie ca parte a culorii țintă.

Amestecarea este calea practică. Galbenul combinat cu oxizi de fier roșu și negru produce tonurile pământii folosite la pavaj, tencuieli și țigle de acoperiș, iar un maro precompus îndepărtează riscul de amestecare lot la lot, care vine cu realizarea acesteia în casă.

Iron Oxide Brown Pigment Grades 610, 640 and 686 Pigment maro oxid de fier gradele 610, 640 și 686 Pigment maro oxid de fier precompus pentru tonuri de pământ în pavaj, tencuieli și țigle, cu clasele 610, 640 și 686. Vizualizare produs →

Dispersia și diferența de culoare: cele două rezultate verificabile

Diferența de culoare de la lot la lot pe PY 42 este în mod normal controlată la Delta E*ab 1,5 sau mai mică față de un standard reținut sub iluminare D65, cu puterea de nuanță menținută în plus sau minus 5 procente. Aceste două cifre, nu chimia, decid dacă o serie de producție se potrivește cu eșantionul aprobat.

Clasa standard

  • Dimensiunea particulelor primare de obicei 0,1 până la 0,4 microni sub formă de pulbere liberă
  • Atinge puterea maximă de nuanță după 30 până la 40 de minute de dispersie la forfecare mare
  • Cel mai potrivit pentru colorarea betonului, mortarului, pavajului și construcției în vrac
  • Punct de urmărire: reziduurile de sită și bulgări uscate după depozitare îndelungată

Grad micronizat

  • Măcinat la o distribuție mai îngustă, frecvent cu tratament de suprafață
  • Atinge rezistența maximă în 15 până la 20 de minute sub aceeași forfecare
  • Cel mai potrivit pentru acoperiri, masterbatch și cerneluri unde este specificată finețea măcinarii
  • Punct de urmărire: absorbție mai mare de ulei și mai mult praf în timpul manipulării

Aplicația decide nota. În sistemele de ciment, cum ar fi betonul integral colorat și pavajul, o calitate standard este alegerea obișnuită și pigmenți galbeni pentru colorarea betonului acoperă întrebările privind doza și compatibilitatea care contează acolo. În acoperirile pe bază de solvenți și pulbere, gradul micronizat se amortizează prin cicluri de dispersie mai scurte și mai puține particule supradimensionate.

Conformitate: potriviți certificatul cu piața de destinație

EN 12878 reglementează pigmenții de oxid de fier utilizați pentru colorarea materialelor de construcție pe bază de ciment și var în Europa, ASTM C979 acoperă pigmenții pentru betonul colorat integral în Statele Unite, CI 77492 apare în Anexa IV a Regulamentului UE 1223/2009 pentru uz cosmetic și aceeași chimie este autorizată în Uniunea Europeană pentru alimente.

Nota de achizitie

Un lot care respectă ISO 1248 poate eșua în instalația dvs. atunci când sărurile solubile în apă, nu conținutul de fier, sunt parametrul limitator. Întrebați ce parametru a fost testat, nu numai dacă lotul a trecut.

Controlul metalelor grele este o conversație separată. Clasele standard, micronizate și cu conținut scăzut de metale grele există tocmai pentru că aplicațiile alimentare, cosmetice și jucării au limite de migrare și puritate pe care aplicațiile de construcții nu le au. Jucăriile și polimerii de îngrijire a copiilor se încadrează în testarea de migrare EN 71-3, în timp ce produsele cosmetice și alimentare stabilesc limite pentru arsen, plumb și mercur. Solicitați rezultate cu plasmă cuplată inductiv pe lot, mai degrabă decât pe an.

Calificarea furnizorului: șase verificări înainte de comanda de achiziție

Un furnizor care răspunde la toate cele șase întrebări de mai jos cu documente, mai degrabă decât cu asigurări, merită o comandă de probă.

Solicitați certificatul de lot al lotului exact oferit, nu un șablon de certificat generic.

Solicitați o probă de 1 până la 2 kilograme din același lot, sigilată și datată și păstrați jumătate din ea.

Efectuați un test de căldură la temperatura de vârf reală a procesului, mai degrabă decât la starea de uscare a furnizorului.

Confirmați puterea de nuanță față de propriul standard păstrat folosind propriul liant și raportul de declinare.

Verificați protecția împotriva umezelii în ambalaj: saci multi-pereți căptușiți cu polietilenă de 25 de kilograme sau saci jumbo de 1000 de kilograme, cu paleți împachetați termocontractabil pentru transportul maritim.

Confirmați entitatea contractantă, portul de încărcare și documentele care călătoresc cu transportul, inclusiv certificatul de origine și orice raport de inspecție terță parte.

Deqing Demei Pigment Technology Co., Ltd. produce pigmenți anorganici de oxid de fier în roșu, galben, negru, maro, portocaliu, verde și albastru și vinde prin intermediul companiei sale comerciale asociate, Deqing Hele New Material Technology Co., Ltd. Orice cumpărător care califică un producător ar trebui să confirme că producția și tranzacționarea se împarte în scris, deoarece soluționează cine răspunde la o reclamație.

Custom Iron Oxide Pigment Range in Seven Colours Gamă personalizată de pigmenti de oxid de fier în șapte culori Serii standard, micronizate și cu conținut redus de metale grele în roșu, galben, negru, maro, portocaliu, verde și albastru pentru acoperiri, materiale plastice, materiale de construcție și beton. Vizualizare produs →

Prețul pe tonă față de prețul pe unitatea de culoare

O cotație pe tonă de Pigment Yellow 42 devine comparabilă numai după ce puterea de nuanță este normalizată. Două pulberi la același preț pe tonă nu sunt aceeași achiziție atunci când una oferă 92% din puterea de colorare a celeilalte.

Un pigment cu o putere de nuanță de 92% costă la fel pe tonă și cu 8% mai mult pe unitate colorată.

Transportul și ambalajul aparțin aceluiași calcul. O pungă care preia umezeala în tranzit poate costa mai mult în reprelucrare și loturi respinse decât transportul maritim economisit pe ambalaje mai subțiri.

Întrebări pe care le pun cumpărătorii industriali înainte de a comanda

Pigment Yellow 42 este același cu galben de oxid de fier 313?

Nr. Pigment Yellow 42 este definiția indicelui de culoare a oxidului sintetic de fier galben. Numărul 313 este o etichetă de calitate comercială care descrie o putere de nuanță și o bandă de nuanță în cadrul acestei definiții, astfel încât doi furnizori pot vinde ambii PY 42 în timp ce livrează produse cu putere de colorare diferită per kilogram.

La ce temperatură își pierde culoarea Pigment Yellow 42?

Deshidratarea rețelei de goethit începe aproape de 180 °C și devine vizibilă cu mult înainte de 220 °C. Procesele cu un vârf de peste 200 °C ar trebui să specifice un galben stabil la căldură sau un amestec PY 42 cu oxid de fier roșu prin proiect, mai degrabă decât accidental.

Cât de mult Pigment Yellow 42 este nevoie pentru a colora betonul?

Betonul colorat integral folosește în mod normal 2 până la 8 procente de pigment de oxid de fier în greutate de ciment, iar galbenul se află la capătul superior al acelei benzi, deoarece rezistența sa de nuanță este mai mică decât cea a roșului sau negru. Confirmați doza exactă cu un amestec de probă față de proba aprobată.

Pigment Yellow 42 poate fi utilizat în produse cosmetice și în contact cu alimentele?

Da, în nota corectă. CI 77492 este listat în Anexa IV a Regulamentului UE 1223/2009, iar aceeași compoziție chimică a oxidului de fier este autorizată ca E172 în Uniunea Europeană pentru uz alimentar. Ambele rute necesită o calitate scăzută a metalelor grele, susținută de datele de oligoelemente per lot, mai degrabă decât gradul standard de construcție.

PREV:No previous article
NEXT:Oxid roșu natural: Cum se evaluează calitatea materiilor prime pentru uz industrial

Produse recomandate

  • Oxid de fier albastru
    Vizualizați mai mult
    Oxid de fier albastru
  • Oxid de fier verde
    Vizualizați mai mult
    Oxid de fier verde
  • Oxid de fier portocaliu
    Vizualizați mai mult
    Oxid de fier portocaliu
  • Oxid de fier maro
    Vizualizați mai mult
    Oxid de fier maro
  • Oxid de fier negru
    Vizualizați mai mult
    Oxid de fier negru
  • Galben Oxid de Fier
    Vizualizați mai mult
    Galben Oxid de Fier
  • Oxid de fier roșu
    Vizualizați mai mult
    Oxid de fier roșu
Adresa

Etajul 20, Mibei Chuanggongchang nr. 650 Yunxiu South Road, județul Deqing, orașul Huzhou, provincia Zhejiang, China (Biroul de vânzări)

E-mail

[email protected]

Telefon

86-572-8035379
86-13666526593

Rețea socială
Produse
  • Oxid de fier roșu
  • Galben Oxid de Fier
  • Oxid de fier negru
  • Oxid de fier maro
  • Oxid de fier portocaliu
  • Oxid de fier verde
  • Oxid de fier albastru

Copyright © Demi Demi Pigment Technology Co., Ltd.

Producători de pigmente de vopsea profesională cu ridicata, fabrică

  

Trimiteți feedback